Keď fantázia škodí

Autor: Mato Karlik | 5.1.2012 o 22:20 | (upravené 22.1.2012 o 23:08) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  805x

Žijeme vo veľmi zvláštnom svete. Kam sa len pozriete samé intrigy, komplot, klamstvá a konšpirácie. Vládne sprisahania proti občanom a príklady, keď mocní ovládajú slabých. Dôkazy sú evidentné. Len letmý pohľad na dennú oblohu nám to prezradí. Ten počet čiar pretínajúcich belasé nebo zhubnými chemickými stopami, ktoré vypúšťajú takmer všetky dopravné lietadlá. Prečo nám to tí mocní robia ? No preto, že nás nútia kupovať viac liekov, mastí a rôznych preparátov, z čoho majú „oni“ zisk. A kto sú „oni“ ? No tí, čo nás slabých chcú ovládať. Tí, ktorí si sami zhodili WTC, tí, čo nás oklamali v tom, že sú Usáma a Elvis Presley mŕtvi, že Američania boli na Mesiaci (a nie vo filmovom štúdiu), že nás neovláda jediná korporácia so sklonmi k satanizmu a že vlastne žijeme v roku 2012 a nie ako všetci dobre vieme v roku 1812, pretože samozrejme temný stredovek neexistoval. Ale nás nik neoklame. Vieme, kto za to všetko môže - sú to napríklad i Američania - George Bush a jemu podobní. Tí nás presviedčajú o tom, že CIA nezabila Kennedyho, nevyvraždila celý jeho klan a dynastia Bushov nás nechcela zatiahnuť do tretej svetovej...pchee, veď my vieme svoje, však?

Áno, vieme svoje. My, čo používame zdravý rozum a kritickú myseľ. Vzdelaní ľudia, čo sa na vety v mojom prvom odseku dívajú ako na časť zlého perverzného vtipu. Koľko z nás ale naozaj verí týmto nezmyslom? Je ich málo? Kdeže! Napočudovanie je z úst prevažne mladých ľudí neustále počuť tieto devalvácie ľudskej fantázie - konšpiračné teórie. Toto zjednodušené chápanie sveta z detektívnou príchuťou je návykovejšie než heroín. Vo svete, kde jedna nespravodlivosť strieda druhú predsa potrebujeme nájsť jasných vinníkov, niekoho na koho môžeme ukázať prstom: „Aha! To predsa oni za to môžu!“ Ľudia si však neuvedomujú, že vlastne idú sami proti sebe. Odsudzujú konzumný, nehumánny spôsob života, no ten jeden z jeho najzhubnejších prejavov - konšpirácie, si nevšímajú a naopak ich dotvárajú do absurdít. Vtedy sa ľudské poznanie prítomné prevažne v humanitných vedách stráca a nahrádza ho výmysel, ktorý je uveriteľnejší a lákavejší. Dôležitejším sa stáva šokujúce rozuzlenie samotnej teórie, nie hľadanie skutočnej pravdy. Ako proti tomu bojovať? Odpoveď je jasná: vedomosťami (nie pochádzajúcich z prvoplánových internetových stránok), sčítanosťou, neustálym zdokonaľovaním a zdravou nedôverou k ideologickým pohľadom hlásajúcim absolútnu pravdu. Vážme si samých seba a ľudské bádanie. Nenahrádzajme i keď často úmorný ale poctivý zber vedomostí umelou, na pohľad fascinujúcou, pozlátkou menom „Konšpiračná teória“.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?